SILVER & METAL / Silver / Trays 7954666
*
nr 795 4666
TRAYS
2 pcs. pläter / nysilver, length: 62,
2 st. pläter / nysilver, längd: 62
Estimate:
500
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday December 3 2012
at 17:18:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/11 03:31:13
1
300 kr
3/12 12:11:12
1
400 kr
3/12 12:22:12
2
150 kr
3/12 14:32:52
3
350 kr
3/12 14:33:16
3
450 kr
3/12 16:48:17
4
500 kr
3/12 17:06:19
5
600 kr
3/12 17:10:09
6
700 kr
3/12 17:13:44
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
8206 CENTERPIECE
nickel silver, Empirestil. Height: 53 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8079 Bricka med ställ
nickel silver,
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:39
-
7039 CHAMPAGNE SWIZ..
18 pieces, nickel silver, St & Co. Length: 16 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:12
-
7010 Smyckesgarnityr
silver, four parts, Halsband + armband + 1 par ö..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:02
*
TRAYS
nr 795 4666
TRAYS
2 pcs. pläter / nysilver, length: 62,
2 st. pläter / nysilver, längd: 62
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 800 |
Auction date: |
Monday December 3 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/11 03:31:13 | 1 | 300 kr |
3/12 12:11:12 | 1 | 400 kr |
3/12 12:22:12 | 2 | 150 kr |
3/12 14:32:52 | 3 | 350 kr |
3/12 14:33:16 | 3 | 450 kr |
3/12 16:48:17 | 4 | 500 kr |
3/12 17:06:19 | 5 | 600 kr |
3/12 17:10:09 | 6 | 700 kr |
3/12 17:13:44 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
8206 CENTERPIECE
nickel silver, Empirestil. Height: 53 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8079 Bricka med ställ
nickel silver,
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:39 -
7039 CHAMPAGNE SWIZ..
18 pieces, nickel silver, St & Co. Length: 16 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:12
-
7010 Smyckesgarnityr
silver, four parts, Halsband + armband + 1 par ö..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:02